Poseidon
Poseidon - podzemí Teplických skal
Největší objevy se někdy podaří v místech, kde by je nikdo neočekával. Je opravdu až neuvěřitelné, že v 21. století v srdci Evropy, v místech značně turisticky navštěvovaných, byl objeven velice rozsáhlý systém podzemních prostor.
Systém, který se nachází v centrální části Teplických skal a který byl pojmenován POSEIDON, objevili pracovníci Správa jeskyní České republiky v roce 2006.
Náročné mapování systému trvalo dva roky. V současné době délka podzemních prostor přesahuje 27,5 km. Systém je proto výjimečný i v rámci celé Evropy.
Pro systém Poseidon jsou typické členité, vzájemně propojené labyrinty hlubokých propasťovitých puklin a otevřených soutěsek. Jejich hloubka je často větší než 60 m. Zaklíněné skalní bloky a na ně nasedající sutě vytvářejí v puklinách až několikapatrové jeskynní prostory o hloubce mnoha metrů. Celková denivelace (vertikální rozpětí) činí 105 m.
V rozsáhlém komplexu podzemních prostor přežívají populace chladnomilných horských či severských druhů rostlin a bezobratlých živočichů. V systému bylo objeveno několik druhů glaciálních reliktů pavouků. Zcela mimořádný je rovněž výskyt severského dravého roztoče Rhagidia gelida. Druh byl znám v nedávné době pouze z míst ležících za severním polárním kruhem.
O turistickém zpřístupnění podzemních prostor se rozhodně neuvažuje. Z technického hlediska to není ani možné. Úzké, mnohdy sotva průlezné prostory v nestabilním prostředí pod zřícenými skalními bloky, jsou pro běžného návštěvníka skal velice nebezpečné. Mnoho částí je rovněž přístupných pouze s využitím speleologické jednolanové techniky. Návštěvník Teplických skal má však možnost shlédnout miniaturní ukázku Poseidonu na příkladu Skalního chrámu v blízkosti věže Skalní koruna. Rovněž je připravován informační panel, který by celý unikátní systém přibližoval detailněji.
Roman Mlejnek a Vratislav Ouhrabka (Správa jeskyní ČR)