Historie teplické plovárny
Již v průběhu dvacátých let se v turistických propagačních tiskovinách prezentovaly Teplice nejen jako turisticky atraktivní region nabízející vycházky do skalních měst, ale také jako vzdušné lázně.
V této souvislosti bylo otevřeno v r. 1930 přírodní koupaliště v Adršpachu a o rok později na svou dobu moderní koupaliště v Teplicích nad Metují.
První jednání o zřízení nového koupaliště jsou datována rokem 1925. O rok později, v roce 1926, dal velkostatek Horní Teplice k dispozici tzv. Ovčí nebo také Hruškovu louku poblíž Schrollova domu. Projektové a stavební práce byly dílem trutnovské pobočky pražské stavební firmy Pittel & Brausewetter, která byla speciálně zaměřená na betonářské a železobetonářské práce.
Ta zde vybudovala obdélníkový bazén s písečnou pláží a dalšími nezbytnými doplňky, jako jsou kabiny, dřevěná skokanská věž a skluzavka.
Slavnostního otevření místního koupaliště dne 7. června 1931 se zúčastnilo mnoho hostů, na koupališti vlály prapory a vyhrávala hudba. Součástí oslav byly i plavecké závody a zábavné soutěže.
Fotopohlednice nově otevřeného koupaliště, kterou zhotovil a vydal majitel místní drogerie, pan Karl Hicke.
Pro významné hosty a vítěze plaveckých disciplín byly připraveny pamětní medaile. Na modrobílých stužkách byly zavěšeny kovové plastiky s motivem právě otevřeného koupaliště. Barvy kovů symbolizující zlato, stříbro a bronz byly nejenom cenou pro vítěze jednotlivých plaveckých disciplín, ale i pěknou památkou a tento významný den.
Pamětní plakety z r. 1931, vydané při příležitosti otevření koupaliště.
Nově otevřené koupaliště znamenalo zpříjemnění letních měsíců jak pro místní obyvatele, tak pro turisty a letní hosty, a také pro mládež z okolních obcí, která na teplickou plovárnu pořádala četné cyklistické výlety.
Také v poválečných letech bylo místní koupaliště svědkem mnoha oslav a lidových zábav. Ještě dnes žijí v Teplicích mnozí pamětníci, kteří vzpomínají na taneční zábavy a tzv. Benátské noci, při kterých po vodní hladině pluly dřevěné leknínové květy s rozsvícenými svíčkami. Naopak ve dne se soutěžilo v nejrůznějších sportovních taškařicích. Pro tyto účely byla přes bazén zhotovena úzká prkenná lávka na které se konaly oblíbené závody: „Jízdy zručnosti“. Bylo celkem jedno jakou disciplinu si kdo zvolil, ať jel na jízdním kole nebo s dřevěným trakarem stejně většinou skončil pod vodní hladinou.
V roce 1950 převzaly místní koupaliště do své péče Komunální služby. Po zkušenostech s pořádáním těchto letních slavností však žádaly Komunální služby radu MNV, aby žádné další slavnosti na koupališti už nebyly pořádány, neboť náklady na úklid a způsobené škody na zařízení přesahují zisk z těchto akcí.
Také v posledních letech je areál plovárny využíván k mnoha sportovním akcím a také zde byly po několik sezon promítány soutěžní filmy v rámci Mezinárodních filmových festivalů horolezeckých filmů.
Voda pro koupaliště je čerpána ze sousedního rybníku, který slouží jako předehřívací nádrž pro koupaliště nebo jako vodní plocha, na které se bylo možné projet na vypůjčené pramici.
Petr Hnyk
Fotografie a medaile jsou také od autora článku z jeho soukromé sbírky.